1

Referendumsko soočenje o noveli zakona o RTV

Včerajšnjega referendumskega soočenja o noveli zakona o RTV so se udeležili Tamara Vonta, Dejan Prešiček in Matej Tašner Vatovec. Kot predstavnica vlade je sodelovala tudi ministrica za kulturo Asta Vrečko.

Ministrica je predstavila razloge za sprejem novega zakona. Poudarila je, da naš zakon spreminja vodenje in upravljanje ter uvaja svet RTV, v katerem bo 17 članov, ki jih bodo imenovali delavci in neodvisne civilne organizacije. Tako nobenega predstavnika več ne bodo imenovale politične stranke. Dodala je, da je trenutni zakon zastarel in nujno potrebuje modernizacijo: »Po dvajsetih letih je čas, da se zakon spremeni in RTV postane končno neodvisna.«

Tamara vonta je poudarila, da zrela politika mora biti pripravljena, da se samo omeji: »In to ta zakon počne. Prepustimo RTV strokovnjakom in politiko umaknimo, kolikor je le mogoče

Zavrnila je očitke, da naj bi bil zakon sprejet brez javne razprave, ki »traja že 15 let. Zakon, ki je bil sprejet 2005, danes po toliko letih onemogoča razvoj našega največejega javnega medija«. Ker se v javnosti pojavlja veliko laži in zavajanj, je se enkrat zanikala zavajanja, da »da zakon v nobenem členu ne omenja višanja ali nižanja RTV prispevka«. Kljub zlorabam naše referendumske kampanje, »bomo mi to pot odigrali pošteno in odkrito. Bodite ZA,« je bila jasna.  

Dejan Prešiček je poudaril, »da je civilna družba v zadnjih dveh leti pokazala, kakšen vitalen del naše družbe je. In zato ni razloga, da ji ne bi zaupali pri imenovanju svetnikov«. Dodal je, da »imamo vrhunske oddaje, ne samo informativnega programa. In zato se mora politika umakniti, da bodo lahko svobodno ustvarjali. Ker je javni RTV servi nujen za demokracijo«. Ljudi je pozval na volitve: »Vem, da smo utrujeni, a v nedeljo moramo oditi na volišča in obkrožiti ZA

Dr. Matej Tašner Vatovec je opozoril, da »nobena država v Evropi nima direktorja televizije, ki je bil še pred kratkim glavni v uradu vlade za komuniciranje, nima odgovorne urednice, ki bi prihajala z zasebne televizije ene stranke«. Predstavil je namene koalcije in vlade: »Ta vlada in ta koalicija se je odločila, da je čas prepustiti vodenje in upravljanje v roke tistih, ki tukaj delajo, so tukaj zaposleni in si to zaslužijo. Smo blizu popolnega prevzema javne RTV, zato je nujno, da na referendumu glasujemo ZA.«