logo_1x1logo_1x1logo_1x1logo_1x1
  • Domov
  • Novice
  • Vsak glas šteje!
✕
Referendumsko soočenje o noveli zakona o RTV
23. 11. 2022
Dejan Prešiček: Za neodvisno in kritično RTV Slovenija
24. 11. 2022

Luka Mesec: Kaj prinese glas proti in kaj glas za?

24. 11. 2022
image_pdfimage_print

Na kratko o nedeljskem referendumu.

RTV:

v primeru, da obkrožite ZA, bo namesto programskega sveta, v katerem je večina (kar 21 od 29 predstavnikov politike), nastal svet RTV, v katerem bo večina (11 od 19) predstavnikov različnih civilno-družbenih organizacij (upokojenci, invalidi itn).

V primeru glasu PROTI, pa se bo zdajšnja agonija nadaljevala. RTV je prepreden s političnimi boji, ekipe razpadajo, novinarji odhajajo.

Dolgotrajna oskrba:

Glas PROTI bo povzročil velik problem, ker bo s 1.1. uveljavil zakon, ki ga je pripravila prejšnja vlada in ki potrebuje redakcije kar 2/3 členov. Domove za starejše bo treba po hitrem postopku prekvalificirati v “oskrbne” in “negovalne” domove (čeprav ne izpolnjujejo kriterijev za to), sistema ne bo mogoče financirati, ker naj bi ga napajali neobstoječi viri (npr. demografski sklad), in nasploh je zakon neizvedljiv. V tem primeru nam grozi, da bodo oskrbovanci izgubljali pravice, ki jih že imajo, ker se bodo domovi znašli v protipravnem položaju.

Glas ZA to preprečuje in daje vladi možnost, da zakon popravimo, da ga bo moč spraviti v življenje. Predvsem pa, da se namesto z reševanjem sistema pred propadom naslednje leto ukvarjamo s tem, kako ga bomo nadgradili – s pomočjo na domu, negovalnimi bolnišnicami, in zagotovili stabilen vir financiranja.

Zakon o vladi:

Glas ZA bo omogočil reorganizacijo vlade, s katero bomo lahko začeli izvajati podnebno politiko, stanovanjsko politiko, digitalizacijo. Primer: stanovanjsko politiko bomo iz kletnih prostorov MOP, kjer hira že 30 let lahko postavili za eno od temeljnih politik vlade, ki bo skupaj z dolgotrajno oskrbo dobila svoje ministrstvo.

Glas PROTI: bo vlado prisilil, da deluje v okviru organiziratnosti, ki ga je podedovala od prejšnje vlade. Torej brez resne podnebne in stanovanjske politike ali digitalizacije. Predvsem pa se je treba vprašati, zakaj se ne bi vsaka vlada smela organizirati, kakor želi? Zakon o vladi je konec koncev nekakšen “ustanovitveni” akt vlade, v katerem vsaka vlada določi, kakšno razporeditev resorjev potrebuje, da bo lahko izvedla politike, ki si jih je zadala.

Luka Mesec, koordinator Levice

Print Friendly, PDF & Email
Deli

Preberite tudi:

27. 11. 2022

Trojna zmaga – za prihodnost, svobodo in demokracijo


Preberi več
25. 11. 2022

V nedeljo 3xZA


Preberi več
24. 11. 2022

Evropske poslance skrbi poslabšanje medijske svobode na RTV Slovenija


Preberi več
“Hvala, ker boste 27. novembra trikrat odločno obkrožili ZA. Vse, kar delamo, delamo za PRIHODNOST Slovenije. Z vami, državljankami in državljani, gradimo stabilnost, sodelovanje in napredek. Politiki, ki razdvaja in ustvarja izredne razmere, napovedujemo konec.”
Robert Golob, predsednik Gibanja Svoboda

"Naša obljuba ljudem je bila jasna: drugačno prihodnost bomo oblikovali skupaj. Prihodnost, v kateri bo zagotovljena svoboda medijev, njihova avtonomija in finančna samostojnost. Prihodnost, v kateri bo poskrbljeno za varno starost vseh, in kjer bo mogoče na te izzive odgovarjati bolj hitro in učinkovito. Verjemimo v svoj glas! Sodelujmo ZA spremembe na bolje!"
Tanja Fajon, predsednica Socialnih demokratov


"Na volitvah 24. aprila smo se skupaj odločili, da želimo živeti v demokratični, solidarni in odprti družbi. Pol leta kasneje se na vas obračam s prošnjo, da vladi na referendumih 27.11. z glasom 3 x ZA omogočite, da takšno prihodnost tudi skupaj zgradimo. Prvi glas za bo RTV končno iztrgal iz krempljev politike in ga vrnil v službo javnosti. Drugi glas ZA bo omogočil, da v Sloveniji končno dobimo stanovanjsko in podnebno politiko. Tretji glas za pa nam bo dal zeleno luč, da s sistemom dolgotrajne oskrbe postanemo družba medgeneracijske solidarnosti."
Luka Mesec, koordinator Levice
© 2022 Vse pravice pridržane.